* Ürün boyut oranları kendi kategorileri içinde yaklaşık olarak alınmıştır. Detaylı boyut ve teknik bilgi için ürünlerin -teknik özellik sekmesini inceleyiniz.

3D Tarama Talebi İçin Lütfen Formu Doldurun
keyboard_arrow_down

* Doldurduğunuz form bilgilerinizin 2. firma veya şahıslarla paylaşılmayacağını 3BFab teyit eder.

** Formu doldurarak 3BFab mailing listesine katılımınız gerçekleşmektedir.

* Doldurduğunuz form bilgilerinizin 2. firma veya şahıslarla paylaşılmayacağını 3BFab teyit eder.

** Formu doldurarak 3BFab mailing listesine katılımınız gerçekleşmektedir.

3D Taraması Yapılmış Ürünleri Keşfedin
keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_left

Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel materyallerin telif hakkı 3BFab'a aittir. 3BFab'ın lisanslı markalarını sattığı ürünlerin görselleri, logo ve ünvanları ilgili şirketlerin tescili altındadır. Bu materyallerin yeniden dağıtımı, kopyalanması ancak ilgili şirketin iznine bağlıdır.

3D Tarama ve Tersine Mühendislik Hizmeti

Tersine mühendislik uygulamaları veya hobi, konusunda uzman ekibimiz istediğiniz her türlü nesneyi tarayarak bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlar.

Uzmanlarımız, taranacak parçaya en uygun teknolojiyi kullanan tarayıcılardan yararlanır. İşlem tamamlandıktan sonra, ürünün datasını evrensel 3D dosya formatlarında (.stl, .obj, .ply) alabilirsiniz.

3D Tarama için Kredi Seçenekleri ve Fiyatlandırma

Kredi Paketleri

Kredi MiktarıPaket Fiyatı
1 Kredi30 TL + KDV
5 Kredi130 TL + KDV
10 Kredi220 TL + KDV
25 Kredi440 TL + KDV
50 Kredi780 TL + KDV
100 Kredi1300 TL + KDV
250 Kredi2800 TL + KDV
500 Kredi5000 TL + KDV

Kredi Satın Al

Tarama Fiyatlandırma Tablosu

Tarama ZamanıTarama Fiyatı
0-1 saat10 Kredi
1-2 saat20 Kredi
2-4 saat40 Kredi
4-6 saat60 Kredi
6-8 saat80 Kredi
1 gün100 Kredi

Tarama ve taranmış datayı işleme zamanı nesnenin büyüklüğü, üzerindeki detay ve malzemeye göre farklılık gösterir. Bu sebeple taranacak nesneyi görmeden ortalama bir zaman ve dolayısıyla fiyat belirlemek mümkün değildir.

Tarama Data Talebi Formunu doldururken, taratmak istediğiniz nesnenin fotoğraflarını ve ölçülerini eklemeniz önemlidir.

Böylece ekibimiz taranacak nesneyi inceleyerek, size fiyat teklifi sunabilir.

1 günün üzerinde sürecek işlemlerde ve Tersine Mühendislikle ilgili uygulamalarda ayrıca fiyat teklifi verilecektir.

Form1+ Sorularını yanıtlıyor

3D Üretim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

help_outline3 boyutlu tarama nedir?

done_all
 • 3 boyutlu tarayıcılar her türlü üretim, geliştirme ve tersine mühendislik uygulamalarında kullanılabilir. Bazı uygulama alanları şunlardır:

  • Tersine mühendislik / Tasarım : Gerçek bir objeden tasarım oluşturma işine tersine tasarım denir. Ancak gerçek bir objeden direkt olarak tasarıma gitmek uygun değildir. Gerçek obje, dış etkenlerden deforme olmuş olabilir ve bundan dolayı da obje üzerinden tam olarak doğru veriler alınamayabilir. Fakat 3 boyutlu tarama teknolojisi sayesinde bu deformeleri de hesaba katarak tekrardan tasarımı oluşturabilmekteyiz.

  • Ölçme ve Kontrol : 3 boyutlu tarayıcıların ölçme ve kontrol alanında kullanımı giderek artmaktadır. Bu teknoloji sayesinde tasarımı mevcut olan datanın prototipi üretilir ardından ise üretilen prototip taranır. Daha sonra ise taranmış yeni data, eski data ile karşılaştırılarak daha doğru toleranslar verilebilir.

  • Kültürel miraslar : Kültürel miraslar ve tarihi alanlarda da 3 boyutlu tarayıcılar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 3 boyutlu tarayıcılar ile tarihi binalar ve nesneler taranıp, dijital modelleri oluşturulabilmektedir. Bu veriler ile tarihi nesneler ve binalar simüle edilebilir ve görselleştirmek için kullanılabilmektedir.

  • Medikal alanlar : 3 boyutlu tarayıcılar dişler, organlar ve diğer hayati parçalar için her hastaya özel olarak kullanılabilmektedr. Örneğin bir 3 boyutlu tarayıcı hastanın dişini tarayabilir ve dijital bir model oluşturabilir. Bu model üzerinden ise dişlerin konumlarına ve biçimlerine bakılabilir ve üzerinde çalışmalar yapılabilir.. 3 boyutlu tarayıcılar, dental sektöründe geleneksel diş tedavi yöntemlerini değiştirmektedir.

  • 3 Boyutlu Yazıcı ve Hızlı Prototipleme : 3D baskı ve hızlı prototipleme teknolojisi bir modelin kesit bilgilerini kullanarak (Genellikle .stl formatında data kullanılır) dijital ortamda ki 3 boyutlu datanın, hızlı bir şekilde prototipini üretmesidir. Ürün tasarımcıları, arzu ettiği modelleri geleneksel üretim şekillerinin aksine g(Örnek NC makineleri) çok daha hızlı bir şekilde üretebilmektedir.Bu prototipler; parçayı analiz etmek,diğer parçaları ile karşılaştırmak ve en iyi tasarıma karar vermek amacı ile kullanılabilir.

  • Eğlence : Eğlence ve video oyun sektörü de modelleme zamanını düşürmek ve daha gerçekçi modeller oluşturmak için 3 boyutlu tarayıcılara başvurmaktadır. Bir nesneyi yada insanı taramak bilgisayar ortamında modelleme yapmaktan çok daha kısa süre almaktadır.

done_all
 • 3 boyutlu tarayıcılar genel olarak lazer ve optik sistemler olmak üzere ikiye ayrılı.Cisim taramalarında her iki tarama yöntemi de kullanılabilir fakat canlı taramalarında durum değişebilmektedir. Örneğin lazerli sistemler, insan taramaları için önerilmemektedir. Lazer veya optik sistemlerde taranacak nesenin yüzeyi tarama kalitesini etkilemektedir. Bu sebepten dolayı parlak olan metalik yüzeylerde matlaştırıcı veya beyazlatıcı pudra kullanılır. Bu pudra, tarama sonrasında su ile temizlenerek rahatlıkla çıkartılabilir. 3D baskı ve tarama uzmanlarımız yaptırmak istediğiniz tarama tipine uygun şekilde en doğru teknolojiyi size önerecektir.

done_all
 • Kullanılan tarama cihazı, parça yüzeyi ve tarama ortamı elde edilecek tarama hassasiyetini değiştirecektir. Parça yüzeyindeki parlaklıkların giderilmesi için sprey kullanımı, tarama işlemi yapılan yerin ışıklandırması gibi pratik çözümerle daha hassas taramalar yapılabilir. 50-100 mikron tarama hassasiyetine kadar tarama yapan sistemlerimiz mevcuttur.

done_all
 • Tarama sonrası verilecek .stl formatında ki datayı, neredeyse tüm CAD programların da açabilirsiniz. Üzerinde değişiklik yapmak isterseniz ise Geomagic Design X, Rhino, Catia, Solidworks gibi bir programda yüzey atama işlemlerini gerçekleştirip modeli parametrik bir modele çevirmeniz gerekmektedir. Bunun için de firmamızdan destek alabilirsiniz.

done_all
 • Tasarımı parametrik olarak yapılabilecek her parçaya tersine mühendislik uygulanabilir ve model tekrardan üretilebilir.

3D Tarama Örnekleri

Tersine Mühendislik Nedir?

Önceden üretilmiş veya CAD çizimi olmayan ürünlerin 3D tarama yöntemi ile tarandıktan sonra Reverse Engineering programları ile ölçülebilir CAD çizimlerine dönüştürülmesine tersine mühendislik denir.

Tersine mühendislik (Reverse Engineering) uygulamasına hangi durumlarda ihtiyaç duyulur?
 • Üreticinin bir parçayı uzun zamandır üretmemesi ve tekrar üretmek istemesi

 • Orjinal dizaynın yetersiz dökümantasyona sahip olması

 • Bir ürünün orjinal üreticisinin artık bulunmaması fakat müsterilerin bu ürüne ihtiyacının olması

 • Ürünün bazı özelliklerinin yeniden tasarlanmasına ihtiyaç duyulması

 • Ürünün performansını ve özelliklerini gelistirmede sonuca götürecek yeni yolların kesfedilmesi

 • Rakip ürünlerin anlaşılması, daha iyi ürünlerin gelistirilmesi ve rekabete dayalı kıyaslama metodlarının elde edilmesi

 • Orjinal CAD modelinin değişikliklere ya da güncel üretim yöntemlerine uygun olmaması

 • Orjinal üretici firmanın ek/yedek parçala sağlamada yetersiz ya da isteksiz olması

 • Modası geçmiş parçaların ya da eski üretim işlemlerinin bugünkü ve daha ucuz teknolojilerle güncellenmesi